Başkent Seul – Dünya Büyük Tadını Çıkar

0
(0)

Seul , Güney Kore’nin başkenti olup ülkenin en büyük şehridir . 10 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan Seul , Güney Kore’nin yönetim , ticaret , teknoloji , kültür ve eğitim merkezi olarak kabul edilmektedir . Dünyanın en kalabalık şehirleri sıralamasında 13. sırada yer alan Seul , Güney Kore nüfusunun yarısına yakınına ev sahipliği yapmaktadır .

SEUL

Şehir tarihin çeşitli dönemlerinde birbirinden güçlü imparatorluklara başkentlik yapmıştır. Bu durumda Seul’un bulunduğu coğrafya oldukça etkili olmuştur . Güney Kore’nin kuzeybatı kesiminde bulunan Seul , Han Nehri kıyısında konumlanmıştır . Bu da Seul’a doğal bir nehir limanı kazandırmıştır . Nehir limanına sahip bir şehir olarak taşıdığı önem hükümdarlarca fark edilmiş ve hanedanlıklara başkent olarak Seul seçilmiştir . 1399-1405 yıllarını kapsayan süre dışında kalan zaman diliminde Kore’nin başkenti olarak seçilmiştir . 1394’te başkent sifatini alan Seul 1948’e kadar bu statüsünü korumuştur . 1948 yılına gelindiğinde ise Kore , Güney ve Kuzey olmak üzere iki ayrı ülkeye bölünmüştür . Bunun üzerine ise Güney Kore’ye başkentlik yapmaya devam etmiştir .

SEUL

Seul’un tarihine baktığımızda oldukça eskiye dayandığını görüyoruz . Elde edilen kayıtlara göre şehrin adı ilk defa Üç Krallık döneminde anılmaktadır . MÖ 1. yüzyılda Kogurya , Pekçe ve SillaKrallıkları arasında adeta tampon bölge oluşturan Seul’un başkentlik serüveni 1394’te Yi Sang – gye adlı hükümdarla başlamıştır . Yi Sang – gye bu üç krallığı tek bir yönetim altında birleştirerek Yi Hanedanlığı’nı kurdu . Yeni kurulan bu güçlü hanedanlığın başkenti olarak da Seul seçildi . Bu hanedanlık dönemiyle adeta yükselme dönemine giren Seul’da çok sayıda saray , tapınak , tarihi öneme sahip binalar inşa edildi ve şehrin yeni yüzü oluşturulmaya başlandı . 1910 yılına gelindiğinde ise Kore Japonya’nın himayesi altına girmek zorunda kaldı . Bu himaye sürecinde şehrin adı Kyangsang olarak değiştirildi . Bu süreç içerisinde şehirdeki çoğu yapı tahrip edildi , yerlerine yenileri yapılma vaadiyle bir kısmı yıkıldı fakat yeni binalar inşa edilmedi . Şehircilik anlamında ciddi zararlar gören Seul 1945’te yeniden Kore hâkimiyetine girdi . Seul’un ikinci büyük yıpranma süreci ise Kore Savaşı ile oldu . 1950-1953 yılları arasında gerçekleşen ve Türkiye’den de askerlerin katildiği Kore Savaşı sırasında şehir ciddi hasarlar gördü.

SEUL

Savaşı atlatmayı başaran Kore , savaştan sonra hızla büyüme ve kalkınma sürecine girdi . Bu süreç içerisinde Seul de hız kesmeden büyüdü ve Güney Kore’nin sadece başkenti değil , ticaret , ekonomi , gençlik , kültür , teknoloji ve sanat alanlarında önde gelen şehri olmayı başardı .Han Nehri etrafında kurulmuş olan Seul’un şehir merkezi alçak tepelerle çevrili genişçe bir düzlükte kalmaktadır . Han Nehri şehri ikiye bölmektedir . Tarihte mal taşıma , gemicilik , ticaret gibi çeşitli faaliyetlerde oldukça önemli bir konumda olan Han Nehri’nde bu etkinlikler gün de yapılamıyor . Han Nehri’nin ağzı Kuzey ve Güney Kore sınırının üzerinde olduğundan taşımacılık ve ulaşım faaliyetlerine kapatılmış durumdadır .

SEUL

Yüz ölçümü olarak çok büyük bir şehir olmasa da ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan Seul , ülkenin hatırı sayılır holdinglerini bünyesinde barındırıyor . Dünyaya adını duyurmuş çok sayıda teknoloji firmasının merkezi olan Seul , Güney Kore ekonomisine en çok katkı sağlayan şehirdir . Uluslararası alanda da adını duyurmayı başaran şehir her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor . İş seyahati amacıyla şehre gelen pek çok kişi Seul’den oldukça memnun ayrılıyor .

SEUL

Seul , şehir planlamasına da oldukça önem veren bir şehirdir . Seul sokakları özenle tasarlanmış , toplu aşıma ağı şehrin bütün bölgelerine yayılmış durumdadır . Dünyanın ikinci büyük metropolitan alanı olarak Seul Ulusal Büyükşehir Alanı gösterilmektedir . Bu metropolitan alanında Incheon ve Gyeonggi’nin de bir kısmı bulunmaktadır . Bunların yanı sıra sahip olduğu köklü tarihi dolayısıyla şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunuyor . Seul bu yapıları özenle korumayı başarmış . Seul Ulusal Büyükşehir Alanının kapsamı içerisinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan üç önemli yapı bulunuyor . Şehirde ayrıca çok sayıda müze ve sanat galerisi de yer alıyor . Bu müzeler ve sanat galerileri günün büyük bir kısmında ziyarete açık olup her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyorlar . Seul tarihe , sanata , kültüre ve spora verdiği önemle adını dünyaya duyurmayı başarmış şehirlerin başında geliyor . 1988 yılında gerçekleştirilen yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Seul ayrıca 2002 yılında FIFA Dünya Kupası’nı da ağırlamıştır .

SEUL

Son zamanlarda dizileri ve K – pop adı verilen müzik kültürü ile adından sıkça bahsettiren Kore’nin başkenti Seul , dünya seyahatine çıkan gezginlerin gözde şehirlerinden bir tanesidir . Özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde adeta ziyaretçi akınına uğrayan Seul’u mutlaka gezmelisiniz .

SEUL

SEUL’DE ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ BAZI YERLER:

Gyeongbokgung Sarayı:

Gyeongbokgung Sarayı

Seul şehrinin merkezinde bulunan Gyeongbokgung Sarayı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan önemli bir turist çekim merkezidir. Ana etkinlik, Kraliyet Muhafızlarının Nöbet Değişimi Seremonisi olup, Salı günleri hariç her gün 10:00 – 14:00 saatleri arasında gerçekleştirilir. Burada yabancı turistler geleneksel Kore giysisi olan Hanbok giyip fotoğraf çektirebilirler.

Mavi Ev (Cheong Wa Dae):

Mavi Ev (Cheong Wa Dae)

Mavi Ev, Güney Kore Devlet Başkanlığı Resmi Konutu’na verilen addır. Gyeongbokgung Sarayının hemen arkasında bulunur ve Kore’nin kendine has binalarından birisidir.

GANGNAM Bölgesi Turu:

Gangnam Style Heykeli

Yarım gün süren Gangnam Bölgesi Turu ile bu lüks mahallenin güzellikleri keşfetmek mümkündür. Misafirlerinizin PSY’nin “Gangnam Style” şarkısını deneyimlemelerini istiyorsanız, onları götürmeniz gereken yer Gangnam Caddesidir. Güney Kore’nin en şık bölgesi olan Gangnam’dalüks alışveriş merkezleri, havalı restoranlar ve lüks mekanlar bulunur. Gangnam’daki bir diğer ziyarete değer cadde ise Garosugil’dir.

Yeouido Adası:

Yeouido Adası

COEX:

COEX

Coex Mall, Seul’de bulunan bir yeraltı alışveriş merkezidir. Kongre merkezleri, sergi salonları, casinolar, duty-free dükkanlarının yanı sıra ülkenin en büyük akvaryumu olan COEX Aquarium da burada bulunur.

Bongeunsa Tapınağı:

Bongeunsa Tapınağı

Bongeunsa Tapınağı, Gangnam bölgesindeki Budist tapınaklarının ve başlıca turistik noktaların en ünlülerinden birisidir. Misafirleriniz Geleneksel Çay Seremonisi’ne katılabilir, tapınak turuna çıkabilir ve bu turda Budist Öğünü’nü tadabilirler.

Lotte World Tema Parkı:

Lotte World Tema Parkı

Dünyanın en büyük kapalı mekan tema parkına evsahipliği yapan Lotte World, aynı zamanda Magic Island adında dış mekan eğlence parkına da sahiptir. Gangnam’da bulunan bu park, özellikle çocuklu misafirlerinizin kesinlikle görmeleri gereken bir eğlence merkezidir.

Everland Tema Parkı:

Everland Tema Parkı

Güney Kore’nin en büyük tema parkında misafirlerinizin heyecan heyecana koşmalarını sağlayın! Dünyanın en büyük ahşap roller coaster’ı olan T-express, Lost World, Zootopia, Caribbean Bay ve daha pek çok temalı eğlence için Everland doğru adrestir.

Hwaseong Kalesi:

Hwaseong Kalesi

Seul’den 1 saatlik mesafedeki tarihi Hwaseong Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Misafirleriniz büyüleyici bir tarih ve etkileyici bir mimarinin yanı sıra Kore okçuluk geleneğini burada deneyimleyebilirler.

Han Nehri:

Han Nehri

Han Nehri’nde yapılan bir bot gezisi, Seul şehrini dışarıdan izlemenin keyfi kadar özel bir deneyim olmasıyla da ayrıcalıklıdır. Gezi herhangi bir saatte yapılabilir, ama en iyi vakit Banpo Köprüsü çeşme gösterisinin gerçekleştiği akşam 7 sularıdır. Akşam gezilerinde ayrıca yemek servisi de yapılabilmektedir.

KAYNAK: (1)

Bu yazı ne kadar yardımcı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Bu gönderiyi yararlı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yayının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu yayını geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?