Güney Kore’de gezilecek en iyi parklar

0
(0)

Güney Kore’de gezilecek en iyi parklar listesinde Güney Kore’nin 22 ulusal parkının olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz. Tabiki bizler size ulusal parkların hepsini yazmadık,ama Sizler ziyaret ederken hepsini gözler önünde bulundurmayı unutmayın. Ayrıca Güney Kore’deki en güzel 8 mili parkı’da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

1. Dadohaehaesang national Park

Güney Kore’de gezilecek en iyi parklar listemize dadohaehaesang Milli Parkı ile başlıyoruz. Güney Kore’nin en büyük milli parkıdır. Ülkenin güneybatısındaki jeollanam-do eyaletinde yer almaktadır. Büyüklük açısından en büyük olmakla birlikte, aynı zamanda ülkedeki dört deniz ve kıyı milli parkından sadece birisidir. Hangdo, heuksando, ve baekdo’nun üç Adası başlı başına ilgi çekici yerlerdendir. Ziyaretçiler 1500’den fazla bitki türünü, 140’ı aşkın farklı kuş türünü ve 150’den fazla okyanus su balıklarını görmektedir.

Dadohaehaesang Milli Parkı 1981 yılında Güney Kore’nin en büyük milli parkı olarak belirlenmiştir. Toplam alan 2.321.5 km 2 (896.3 m2), 1.986.6 km 2 (767.0 sq mi) deniz alanı ve 334.8 km 2 (129.3 sq mi) kara alanıdır. Dadohaehaesang Ulusal Parkı’nın başlıca cazibe merkezleri Hongdo , Heuksando ve Baekdo’dur. Biyoçeşitlilik açısından, 1.541 bitki türü, hatta orca veya katil balinalar dahil 11’den fazla memeli türü , 147 kuş türü, 885 böcek türü, 13 amfibi sürüngen türü, 154 okyanus suyu balık türü ve 11 tatlı su balığı türü bu bölgede yaşamaktadır.

Dadohaehaesang Milli Parkı her mevsim ziyaretçi çekmektedir. İki yıllık kapanış döneminin yanı sıra, her zaman bir patika veya deniz kenarında kaçış sunulmaktadır! Bu, Güney Kore’deki en büyük milli parktır, ancak toplam alanının çoğu sudur. Bu, yamaçlarda ve denizlerde oynayabileceğiniz yaz maceraları için özellikle iyi bir seçimdir ! Dadohaehaesang Milli Parkı’nda rahatlayarak ve daha fazla keşif yaparak mutlu bir hafta sonu geçirin! Güney Kore’de parkları ziyaret ederken hazırlamış olduğumuz listemize mutlaka bir göz atmalısınız.

2. Gyeongju national park

Güney Kore’de gezilecek en iyi parklar listemizin şimdiki durağını Gyeongju national Park”tan yana kullandık. Gyeongju ülkenin tarihi milli parkına ev sahipliği yapmaktadır. M.Ö 57’den M. S 935’e kadar Gyeongju kore’deki Silla Hanedanlığı’nın başkentiydi. Bu nedenle bu milli parkta Kore in en eski yapılarından bazılarını görmeyi bekleyebilirsiniz. En etkileyici yerlerden biride Anapji kraliyet gölet bahçesinin yani sıra bulguksa Tapınağıdır. Bulguksa Tapınağı nı bir önceki yazımız olan Güney Kore’de gezilecek en iyi yerler listesinde tanıtmıştık.

3. Seoraksan

Bu milli park çok güzel dağları ve doğal manzarası nedeniyle doğa severlerin bayılacağı bir park olacaktır. Doğada olmaktan keyif alıyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca teleferiğe binip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Seoraksan Millî Parkı (seoraksan-gungnipgong-won), Güney Kore’nin Gangwon ilinde bulunan bir millî parktır. Park hükûmet tarafından ilk kez 1965 yılında doğa rezervi ilan edilmiş olup 1970 yılında millî park ve 1982 yılında biyosfer rezerv statüsü edinmiştir. Seoraksan Millî Parkı, Güney Kore’nin “Millî Parkı Kanunu” (1970) ile kurulan ilk millî parkıdır. Park, Kore Yarımadası’nın doğu orta kesiminde yer almakta olup bünyesine Injegun, Yanyanggun ve Sokchosi rezervlerini de içermektedir. Park, nadir hayvan ve bitki türleri bakımından da zengindir. Park, UNESCO ile birlikte Güney Kore tarafından geçici Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.

4. Bukhansal national Park

Dünyanın en popüler yürüyüş parkurlarından birisi bukhansan dağıdır. Farklı mevsimler, güzel manzaralar ve nefes kesen ortamı, buranın sadece resimlerine bakınca bile farklı bir atmosfere sahip olduğunu anlayacaksınız.

Parkta ormanlık alanlar, tapınaklar ve granit tepeler bulunmaktadır. Üç ana tepe Baekundae, 836.5 m (2.744 ft), Insubong, 810.5 m (2.659 ft) ve Mangnyeongdae, 799.5 m (2.623 ft). Yürüyüşçüler ve Seul sakinleriyle olan popülaritesi nedeniyle, bazı yollar yerel çevreyi korumak için rotasyon bazında kapalıdır.Bukhansanseong Kalesi birlikte onun 9.5 km (5.9 mil) uzunluğunda defansif duvarla, park alanı içinde bulunmaktadır. Bir kale ilk korumak için 132 MS bu sitede inşa edildi Seoul yabancı istilasına ve bu zarara uğramış sonra yeniden inşa edildi 1711 yılında bugünkü boyutuna genişletildi Kore Savaşı Adına rağmen, bu dağ Güney Kore, Seul’de , bu yüzden bu dağ Kuzey Kore ile karıştırılmamalıdır

5. Jirisan

Jirisan, Güney Kore’nin güney bölgesinde yer alan bir dağdır. Jeju Adası Hallasan’dan sonra Güney Kore’deki en yüksek ikinci dağ ve Güney Kore anakarasındaki en yüksek dağdır. Jirisan’dan sonra Seoraksan, Güney Kore’nin üçüncü en yüksek dağı ve Güney Kore anakarasının en yüksek ikinci dağıdır.

1915 metre yüksekliğindeki dağ, Jirisan Ulusal Parkı’nda yer almaktadır . Park üç eyaleti ( Kuzey , Güney Jeolla ve Güney Gyeongsang ) kapsıyor ve Güney Kore’nin en büyüğü. Milli parkın en büyük oranı Güney Gyeongsang bölgesindedir. Dağın en yüksek zirvesi olan Cheonhwangbong da bu eyalette bulunuyor. Bir başka iyi bilinen zirve Samshin-bong’dur. Jirisan , Sobaek ve Baekdudaegan dağ sıralarının güney ucunda , Sobaek dağ silsilesi ve çoğu Taebaek dağ silsilesini içeren Kore Yarımadası’nın “omurgası” dır .Jirisan’da yedi büyük Budist tapınağı vardır. Hwaeomsa bunlar arasında en büyük ve en bilinen tapınaktır. Pek çok ulusal hazine içerir, çoğunlukla MS 600-900 yıllarında taş eserlerdir. Dağ ayrıca , Kore’nin temel mitlerinden birini kutlayan bir site olan Samseonggung’u (Üç Sages Sarayı) içeren Cheonghak-dong (Azure Crane Village) dağ vadisine de ev sahipliği yapıyor . [2]Her yıl 280.000’den fazla kişi Jirisan’ı ziyaret ediyor. Yaz ve sonbahar en popüler ziyaret mevsimleridir. Dağ 10 doğal manzaraya sahip olarak ilan edilir. Bunlar ‘Cheonwang-bong zirvesinden gündoğumu’, ‘Nogodan Bulutlar Denizi’, ‘Banyabong’s Nakjo’, ‘Byukso-ryung’da dolunay’, ‘Piagol Sonbahar Yaprakları’, ‘Kraliyet Açelya Çiçek Açması’, ‘Chilseon Vadisi’, ‘ Seomjincheongryu ‘,’ Buril water fall ‘,’ Yeonha-Sunkyung ‘. Jirisan Milli Parkı’nın çeşitli yürüyüş yüş yolları vardır.

6. Hongneung arboretum

Bu ulusal Orman Bilimleri Enstitüsü’ne aittir ve Hongneung Arboretumu için neredeyse hiçbir işaret yoktur. Bu laboratuvarda pek çok nadir bitki ve çiçek bulunmaktadır . Eğer yakınsanız ziyaret etmeniz iyi olacaktır. Kiraz çiçekleri gibi çiçeklerin tadını çıkarmak için güzel bir yer.

Hongneung Arboretumu, Kore’de ilk nesil bir arboretumdur. Kraliçe Myeong-Seong’un kraliyet mezarı olan Hongneung mezar höyüğünün üzerine deneysel ormanlar inşa edildiğinde 1922’de kuruldu. 780 metrekarelik alanda Mt. Cheonjangsang, kozalaklı bir bahçe, geniş yapraklı ağaçlar ve bir süs bahçesi, yenilebilir ve şifalı bitkiler bahçesi ile 3 botanik bahçesi, bir su bahçesi ve bir sulak bahçe gibi 9 bahçe vardır. 6 dinlenme yeri de var.

Hongneung Arboretumu her mevsim için güzel bir manzaraya sahiptir. Ana binanın arkasındaki geniş yapraklı ağaçların bahçesi, mevsim değişikliğini en dramatik şekilde gösteren bahçedir. Yüzlerce geniş yapraklı ağaç en iyi sonbaharda görünür. Arboretum, her ağacın türü ve özellikleri hakkında bilgi sunan birçok isim plakası nedeniyle doğa eğitimi yürüyüşü için iyidir. Ziyaretçilerin orman, ormancılık ve orman endüstrisinin değeri hakkında bilgi ve bilgi sağlayan Orman Bilimi Sergi Salonu’nda görülecek çok şey var. Binanın kendisi bir sergi çünkü salon Kore ahşaptan yapılmıştır. İçeride üç genel sergi salonu, düzenli bir sergi salonu, bir planlama sergi salonu ve özel bir sergi salonu bulunmaktadır.

7. Mudeungsan

Mudeungsan ( 무등산 ) Güney Kore’de bir dağdır . Bu bölgesini üzerinde uzanır Buk-gu kentinde Gwangju , Hwasun County ve Damyang County ilinde Jeollanam-do . Mudeungsan, 1.187 m (3.894 ft) yüksekliğe sahiptir. Mudeungsan bir parçasıdır Mudeungsan Milli Parkı, 2012 yılında milli park statüsüne kavuşmuştur hangi Mudeungsan zirvesine Cheonwang zirvesi denir. Ancak, hava kuvvetleri askeri tesisler için bir koruma bölgesi olarak belirlendikten sonra, en yüksek nokta tırmanıcıları özel izin olmadan yükselebilirler 1.100 m (3.609 ft) yükseklikteki Seoseokdae Kayası Zirvesinden bakıldığında Hallasan içinde Jejudo ve Geojedo içinde Namhae , İl Gyeongsangnam-do görülebilir.

Bu Ulusal Park, şehrin ana turistik yer saf doğal güzelliğe sahip olduğundan harika vakitler geçirebilirsiniz.

8. Eco land tema parkı

Eco land’daki ziyaretnizin tadını çıkarmalısınız. Durakların her biri görülmeye değer ve durakların her birinde kahve dükkanı ve atıştırmalıklar bulunmaktadır. Farklı istasyonlarda farklı manzaralara sahip çok güzel şekilde düzenlenmiş tema parkıdır ve fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca her hedefe giden tren yolculuğu Seyehat etmenizi kolaylaştırmaktadır.

Eco Land Tema Parkı 1km² Gotjawal ilkel ormanında inşa edilmiştir. Ziyaretçiler 1800’lerin buharla çalışan Baldwin trenine benzeyen bir trende keşfe çıkabilirler. Parkta işletilen yedi Baldwin treni benzeri (Lincoln Treni) özel olarak sipariş edildi ve İngiltere’de manuel olarak üretildi. Demiryolu parkurları olan büyük Gotjawal ormanında, ziyaretçiler özel trenle dolaşırken gizemli Gotjawal ormanlarında yaşayan çeşitli bitki, hayvan ve böcekleri görebilirler. Ayrıca ziyaretçilerin ormanın ekosistemini deneyimlemesi, yürüyüş yapması ve piknik yapması için bir gölü vardır. Ayrıca Eko Köprü, Eko Yel Değirmeni, Piknik Bahçesi, Çocuk Kasabası, Eko Yol, Scoria’da Çıplak Ayak, Yüzen Kafe ve bahçevan sanat eserleri de dahil olmak üzere eğlenebileceğiniz birçok şey var.

Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, Güney Kore’de gezilecek en iyi parklar listemizinde sonuna geldik. Ben yazarken hem öğrendim hem eğlendim, umarım sizlerde okurken sıkılmadan keyifli vakitler geçirirsiniz.

Bir önceki yazımız https://www.korehakkindahersey.com/?p=12442&preview=true&_thumbnail_id=12444

Bu yazı ne kadar yardımcı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Bu gönderiyi yararlı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yayının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu yayını geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?