Güney Kore’de gezilecek müzeler

0
(0)

SANAT MÜZELERİ

Merhaba arkadaşlar, Korede gezilecek yerler serimize devam ediyoruz. Koreye gittiğinizde vakit ayırıp ben müzeleri gezmek istiyorum derseniz doğru adrestesiniz demektir. İsterseniz Sizler için hazırlamış olduğumuz Güney Kore’de gezilecek müzeler listesine bakalım.

1. Daejeon museum of art

Sergisi çok güzeldir. Ayrıca çizimleri anlamak için sizlere broşürler’de verilmektedir. Bu yüzden resmi bilmeyen insanların bile rahatça ve özgürce zevk alabileceği türden sergi haline gelmektedir. Burada çeşitli sanat eserleri sergilenmektedir. Bence elinize geçen bu fırsatta onları görmek harika bir deneyim olabilir. Ayrıca geniş bir alanda çeşitli deneyimlere sahip olabilmek için aileniz veya arkadaş çevreniz ile bu yeri ziyaret etmelisiniz.

Sanat Daejeon Müzesi (diğer adıyla Sanat Daejeon Metropolitan Müzesi ) 15 Nisan 1998’de açılmıştır Yerli ve yabancı sanatçıların modern sanat eserlerine yer vermiştir . Tesis, 8.400 m²’nin biraz üzerinde bir zemin alanına sahiptir. Ayrıca bir açık hava heykel parkı bulunmaktadır .

2. Bonte museum

Burada birçok Kore kültürel özelliği ve modern sanat vardır. Dünyanın dört bir yanından, ünlü yabancı yazarların eserlerini görmek harika olmalı. Burayı ziyaret etmek için zaman ayırabilirseniz, sizler için harika bir deneyim olacağını düşünüyorum. Ayrıca binanın mimarisi ve bahçesi burayı zaten görülmeye değer kılıyor. Sizlerinde tarihe dair bir merakınız var ise Joseon döneminin koleksiyon eserlerini gerçekten çok seveceksiniz.

Müzenin mimarisi

Müzenin bahçesi

ÖZEL MÜZELER

1. Play kpop

KPOP hayranıysanız Güney Korede gezilecek müzeler için PLAY KPOP Müzesi ziyaret edilmek için iyi bir yer. Oyun KPOP müzesinde GD’nin canlı bir konsermiş gibi yapacağı ‘canlı konser “bölümü vardır. Ve diğer seviyelerde KPOP idollerinin yani sıra fotoğraf kabinleri, giyinme kabinleri, ve oyun stantlarıda bulunmaktadır. Burası şarkı söylemek, makyaj yapmak ve dans etmek gibi şeyleri deneyimlemenizi sağlar. Bunun yanı sıra tüm bu deneyimlerinizin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Canlı Müzesi dışında Jungmun, K-POP oynamak için de ev sahipliği yapmaktadır .Play K-POP , son zamanlarda açılan son derece popüler bir turistik cazibe merkezidir. Play K-POP kapalı bir tesistir, bu nedenle yağmurlu mevsimlerden veya Jeju’daki belirsiz hava koşullarından bağımsız olarak ziyaret etmek için güzel bir seçimdir. Bu müze Jungmun Turizm Kompleksi’nde bulunabilir!K-POP’u seven ve Kore Dalgası’na giren yabancıların yanı sıra genç orta ve lise öğrencileri arasında popülerdir.

K-POP’un tarihini öğrenip, bir yıldızla randevu alıp , sanal bir konsere katılıp ve gerçek bir şarkıcı olup eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz!

2.Teddy bear museum jeju

Oyuncak ayı sevmeyeniniz yoktur diye düşünüyorum. G. Kore’de müzeleri ziyaret ederken sıradaki müzemiz başlıktan’da anlaşılacağı üzere oyuncak ayı Müzesidir. Jeju Adasında aklınıza gelecek hemen her şey için bir yer ayrılmış. Dünyada önemli görülen kişi veya yerlerin Teddy Bear haline bürünmeleri ilginç olmuş. Van Gogh’dan Micheal Jackson’a uzay istasyonundan minyatür boyutlara çeşitlilik epey fazla…Çocuklarla rahatlıkla gezilebilir. Bahçesi çok güzel.Orda da süprizler devam etmektedir , piknik yapan ayı ailesinden göldeki ayılara kadar… vaktiniz varsa dinlenip manzaraya bakabilirsiniz. Bu müzenin olduğu yerde bir kaç müze daha var, kısaca onlar da gezilebilir durumdadırlar. Bu müzeye giderseniz sadece bol bol fotoğraf çekip anın tadını çıkarabilirsiniz, ayrıca sevdikleriniz için’de hediyelik eşya bakmayı unutmayın.

Teddy Bears, 100 yıl önce ilk kez tanıtıldığından beri sevildi .Oyuncak Ayı, Amerikan takma adı Teddy olan 26. cumhurbaşkanı Theodore Roosevelt için seçildi. Hikaye Başkan Roosevelt’in ayı avı yapmış olduğu yönünde. Gezisinin sonunda tek bir ayı bile vurmamıştı. Personellerden biri bir ayı yavrusu yakaladı ve Başkan Roosevelt’in ateş etmesi için bir ağaca bağladı. Reddetti. Başkan Roosevelt, kendisi gibi bir sporcu için uygunsuz davranış olduğunu düşünüyordu. Bu hikaye hızla yayıldı, insanlar yakında kendi Oyuncak Ayılarını yapmaya başladı.

3. World automobile Jeju museum

Aslında ben pek arabalardan anlamam ama Burası harika bir koleksiyona sahip ve iyi durumda. O kadar çok klasik arabalar varki bu müzenin araba tutkunları için iyi bir durumda olduğunu düşünüyorum.

Gencinden, yaşlısına kadar araba tutkunları için herkesin sevebileceği ve gezdikçe keyif alabileceği bir müze diyebilirim. Vaktiniz var ise Jeju adasına giderseniz müzeyi ziyaret etmenizi öneririm.

4. Maze land

Büyük bir labirentte olduğunuzu hayal edin, ve kaçmanız oldukça zor. Çıkış yolunu ararken sürekli kayboluyorsunuz bu yüzden heyecanla birlikte korkunuzda artıyor.

Her bir adımda çıkışa yaklaştığınızı düşüncesinde aslında bunu yapmak o kadarda kolay değil. Hayali bile heyecan verici değilmi? böylesi bir yerde keyif alıp arkadaşlarınla eğlenmek güzel olsa gerek. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Aile veya arkadaş çevreniz ile birlikte keyifli ve heyecan dolu vakitler geçirebilirsiniz.

TARİHİ MÜZELER

1. Kore ulusal Müzesi

Güney Kore’de gezilecek müzeler listemize tarihi müzelerle devam ediyoruz. 1945 yılında hizmete açılan müze arkeoloji, tarih, sanat, folklor alanında koleksiyonlar sergilenmekte birlikte bu alanlarda yetkin personel yetiştirmek için eğitimlerde vermektedir.

Müze binası üç kattan oluşuyor. Müzenin sol kanadında kalan bölümler geçmişi, sağ kanadında kalan bölümler ise geleceği temsil ediyor. Müzenin ilk katında antik dönemden kalma yaklaşık 4.500 parça sergilenmektedir. Ve bu katta bulunan her oda bir tarih dönemine ayrılmış durumdadır. En çok ilgi gören odalardan birisi ise gaya dönemine ayrılmış odadır. Müzenin ikinci katında yaklaşık 890 parçadan oluşan sanat eserleri sergisi bulunuyor. Kore in geleneksel ve modern sanat tarihini yansıtan çok sayıda koligrafik eser, yağlı boya tabloları, Budist anlayışıyla boyanmış resimlerde bulunmaktadır. Üçüncü katında ise heykeller vardır. Bu kat aynı zamanda genel Asya sanatında örneklerinde sergilendiği koleksiyona sahiptir.

2. Lotte World folk museum

Burası ziyaret etmeye değer bir müzedir. Bence bir şans vermelisiniz. Serginin son kısmındaki minyatür bölge, geçmişte Kore hayatının nasıl olduğunu gösteren şaşırtıcı derecede ayrıntılı oyuncak evlere benzeyen görüntüler vardır.

Müzelerde tarih öncesi, tarihlerden en son hanedanlarabve günümüze kadar pek çok şey öğrenebilirsiniz.

Yasam boyu olan tüm sergileri canlandırılmıştır. Ve bazıları sizin seçtiğiniz dilde anlatıma sahiptir. Tarihi binaların, köylerin, tapınakların, sarayların, ve insanların yaşam tarzının gerçekten güzel bir kopyası vardır. Seokguram, Gyeongju, ve Seul’deki belli başlı turistik yerleri ziyaret ettikten sonra böylesi müzelerin tarihi anlayışımıza daha fazla katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Müzede’ki bazı minyatür resimler

3.Kral sejong memorial hall

Güney Kore tarihinin en önemli krallarından olan kral sejong için yapılmış bir müzedir ve mutlaka görülmelidir. Kral sejong Korece dilini hazırlatmış ve halkına sunmuştur. Kral sejong ve amiral yi sun – shin ‘i daha iyi tanımak için çok güzel bir müzedir. Müze sergileri kral sejongun yaşamını ve başarılarını ayıran İngilizce anlatıma’da sahiptir. Video izleyebileceğiniz küçük bir film odasıda vardır. Ayrıca yi sun – shin japonları savaşı kazanmasına yardım eden ünlü kaplumbağa gemisiyle yenmesiyle ünlüdür kaplumbağa geminin bir kopyasıda vardır.

4. Ulusal saray Müzesi

Kore Ulusal Halk MüzesiGyeongbokgung Sarayı‘nda bulunan JongnoSeul‘deki Güney Kore‘nin ulusal müzesidir ve Kore halkının geleneksel yaşamının tarihini göstermek için sergilerde tarihi eserlerin kopyalarını kullanır.Kore Ulusal Saray Müzesi olan milli müze arasında Güney Kore’de bulunan Gyeongbokgung Sarayıdır. Müze ilk yılında kurulmuştur “Kore Imperial Müzesi” olarak başlayan , Eylül 1908 ve aslen Changgyeonggung Sarayı yılın Kasım günü, müze ziyarete açılmıştır. Ancak, Nisan 1938’de, iktidardaki Japon hükümeti “Yi hanedanı müzeye” müze değiştirilmiştir. Mart 1946’da, Kore kurtuluşu sonra, “Deoksugung Müzesi” olarak değiştirildi. 1991 yılında, Kültürel Miras İdaresi arasında Seokjojeon (석조전, Taş Hall) müzeyi uyguladı Deoksugung Sarayı ve 2005 yılında müze içinde modern binasına taşınmıştır.

Koreli’lerin tarihsel gelişimini görmek için harika bir yer olmalı. Farklı hediyelik eşya düşünenler için müzenin sonunda bulunan dükkan, sevdiklerinize hediye almak için ideal bir yerdir. Ayrıca müzeyi ziyaret etmeden önce Kore tarihinin temellerini okursanız sizlere çok yardımcı olacaktır. Buradaki sergiler kraliyet mücevherlerinden, günlük hayata kadar olan her şeyi kapsamaktadır. Bu müzeyi ziyaret etmeyi de aklınızın bir köşesine yazmayı unutmayın.

Evvet bir gezi yazımızın sonuna daha gelmiş bulunmaktayız. Bir sonraki kore’yi ziyaret ve gezi yazımızda görüşmek üzere.

Bir önceki yazımızda Güney Kore’de gezilecek yerler listemiz. https://www.korehakkindahersey.com/?p=12442&preview=true&_thumbnail_id=12444

Bu yazı ne kadar yardımcı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Bu gönderiyi yararlı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yayının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu yayını geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?