Güney Kore’de murallarıyla meşhur köyler

0
(0)

Farklı türde sokak sanatı eserlerini görebileceğiniz Güney Kore’de bunlar arasında en ilgi çekici olanı ise duvar boyama sanatıdır. oldukça fazla duvar köyü bulunmaktadır. Bu sayının 100’lerde olduğunu duydum. Mural adı verilen duvar resimleri önceden sadece yetersiz hizmet alan mahallalerdeki görünümü düzeltmek için yapılmaktaydı, günümüzde ise muralları hemen hemen her yerde görmek mümkün. Bizler’de bu köylerden bi kaç tanesini sizler için tanıtacağız.

1. Jaman mural köyü

Jaman Mural Village , Jeonju Hanok Köyü’ne 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Köy, virajlı dik bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Imokdae’nin yeşil bir köşeye sıkışmış renkli köşkünü kaçırmak zordur.

Kafeler bu duvar köyünün değişmez bir özelliğidir. Her birinin kendi teması ve dekoru vardır. Bazı dükkanlar ayrıca popüler dizi ve çizgi filmlerden ıvır zıvır ve hediyelik eşyalar satıyor. Jeonju’nun lezzetlerini satan küçük bir restoran bulabilirsiniz . Ayrıca Köyde yemek satan tek lokanta burası olabilir. Köyün dar sokakları parlak renkli evlerin etrafında dönüyor ve dönüyor. İlginç köşelere ve duvar resimlerine açılan bir labirent sanki. Kim bu tatlı labirentte kaybolmak istemezki? bu köyü mutlaka ziyaret etmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Muralları ve galerileri sayesinde, önemli bir turizm merkezi haline gelen jaman Mural köyü, Jeonju şehrindeki bir tepe üzerinde yer alır. Jeonju Hanok köyü’nün de görüldüğü jaman’in dar ve şirin sokakları renkli motiflerle, çeşitli desenlerle bezenmiştir. Kimi zaman aşk temalı olan duvar resimleri, kimi zamanda dini motifler içerebilmektedir.

2. Ihwa mural köyü

Ihwa Mural Köyü , Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’nın kamusal sanatı “Ihwa-dong Naksan Projesi” tarafından 2006 yılında yeniden canlandırılan, Naksan Parkı yakınlarındaki Ihwa-dong, Seoul’un bir bölgesidir. yaklaşık 70 sanatçının resim ve yerleştirme sanatı, Duvar resimleri ve doğal ortamıyla hem yerli halk hem’de yabancı turistler için popüler bir destinasyondur. Naksan, Kore’deki en popüler dağ kenarındaki duvar köylerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Ihwa Mural Köyü , yamaçta kurulu olduğu için bir ay köyü veya “daldongne” olarak bilinir, bu’da bu ünlü köyü ve Seul’ü çevreleyen manzaraları görmek için biraz yürüyüşe hazırlanmanız gerektiği anlamına gelir.

Eskiden basit bir gecekondu mahallesi olan ıhwa mural köyü, müthiş duvar resimleri sayesinde, önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Buradaki eski ve kirli duvarlar sokak sanatçıları tarafından, renkli motifler kullanılarak fotojenik bir görünüme kavuşturulmuştur. Çiçek ve hayvan resimleri’nin duvarları, merdivenleri ve altgeçitleri süslediği, ıhwa mural köyü mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer haline gelmiştir.

3. Taebaek sangjong-dong mural köyü

Taebaek Sangjang-dong Mural Köyü, “Nambu Köyü” olarak da anılır, adından da anlaşılacağı gibi Sangjang-dong, Taebaek-si’de yer almaktadır. Köy, 2011’de Taebaek-si’nin yeni köy hareketine katılmak için gönüllü olan ve sanatsal yeteneklerini paylaşan sakinler tarafından geliştirildi. Köyün her bir sokağı, köyde bir dönüm noktası oluşturan benzersiz ve ferahlatıcı bir ambians sunuyor. Ayrıca öğrenci ve ailelerin sıcak yüreklerine katılmaları ve paylaşmaları için ‘Yeontan boyama yarışması’ gibi değerli etkinlikler düzenleniyor. Korail tarafından 12 Nisan 2013 tarihinde hizmete giren Orta İç Bölge Treni (O-Tren) Taebaek-si’de durarak turistlerin trenle mural köyüne kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Nambu köyü olarak ‘da bilinen taebaek Güney Kore’nin Gangwon-do şehrinde yer almaktadır. 2011’de gönüllü sanatçılar tarafından renklendirilmiş sokaklara sahip köyün her sokak arası eşsiz eserlere ve rahatlatıcı atmosfere sahiptir. Köyde aileler ve çocuklar için Yeontan rsim Yarışması ‘da düzenlenmektedir.

4. Gamcheon kültür kasabası

Gamcheon Kültür Köyü, Güney Kore’nin Busan şehrinde, yamaca kurulmuş bir mahalle aslında. Bu nedenle oraya ulaşmak için hatırı sayılır bir tepeye tırmanmanız gerekiyor. Bu durumda Mahalleyi yukarıdan aşağıya doğru gezmek daha rahat olur. Busan’da yer alan gamcheon kültür köyü bir gecekondu mahallesiyken 2009 yılında öğrenciler tarafından yeniden geliştirilmiştir. O andan itibaren oldukça ünlü bir yer haline gelen köyde merdivenler ve eski evler üzerinde birbirinden farklı resim çalışmaları görebilirsiniz. Burası bir yamaca kurulmuş birer ikişer katlı küçük evlerden oluşan bir mahalle. Her bir evin duvarında farklı bir hikâye, farklı bir tasarım, farklı bir çizim var. Kesinlikle “street art” tanımına bambaşka bir boyut getirmişler diyebilirim. Burada küçük küçük hediye dükkânları, dondurma dükkânı, küçücük kafeler de bulunuyor. Çok yorulduğunuzda buralarda dinlenip gezinize devam edebilirsiniz. Cıvıl cıvıl, rengârenk ve sanat dolu, insanın ruhunu heyecanlandıran bu mahalleyi tüm sanat sevenlere, fotoğraf çekmeyi, gezmeyi sevenlere öneririm. Eğer Güney Kore’ye seyahat planlarınız varsa, listenizde mutlaka Gamcheon Culture Village olmalı. Köyü ziyaret ettiğinizde satın alacağınız bir haritayla sanat galerileri ve kafelerin yerlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

5. Haenggung-dong mural köyü

Ihwa mural Köyü’ne göre daha az haenggung – dong köyü suwon şehrinin merkezine bir saatten az mesafe uzaklıktadır. Yabancı ve yerli sokak sanatçılarının birlikte dizayn ettiği köyün sokakları dünyanın en iyi duvar resimlerine sahiptir. Şaman evleri, moteller, eskimiş taş evler dahil olmak üzere, neredeyse hiçbir bir yüzeyi boş bırakılmayan köyde Asya sanatının harika detayları dikkat çekiyor.

6.Songwol-dong Fairytale Köyü

Seul’ün bir saat batısındaki Incheon kentinde, düşsel olarak adlandırılan bir duvar köyü olan Songwol-dong Fairytale Village bulunuyor. Fakat bu diğerlerinden farklıdır; Bu çocuklar için sokak sanatı. Songwol-dong’un sokakları, masal temalı prensesler, kaleler, ünlü çocuk kitaplarından gelen karakterler ve ilginç hayvan heykellerine sorunsuzca entegre edilmiş ilginç hayvan heykelleri ile ışıldıyordu.Songwol-dong gerçek bir manzara gibi gözüküyor, özellikle de büyük ölçüde bir yerleşim alanı olduğu için ve çocuklara yönelik olsa da, yetişkinler aynı zamanda düz bir şekilde bir resim kitabının sayfalarından kaldırılan taşlanmış labirent benzeri sokakları gezinmekten hoşlanacaklar’dır.

Bir önceki yazımız için tıklayınız https://www.korehakkindahersey.com/guney-koredeki-en-guzel-koy-ve-kasabalar/

Bu yazı ne kadar yardımcı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Bu gönderiyi yararlı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yayının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu yayını geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?