Güney Kore’deki En Güzel Köy ve Kasabalar

0
(0)

Güney Kore’deki en güzel köy ve kasabalarını sizler için araştırıp listeler haline getirdik.

1. Damyang-gun bambu kasabası

Güney Kore’deki en güzel köy ve kasabalarını sizlerle birlikte ziyaret edelim . Bambunun merkezi olan Güney Kore’nin bu kasabası, bambu ormanları ve bu çok yönlü bitkiden hayal edebileceğiniz her şeyi üretmesi ile ünlüdür. Damyang’ta bulunan bambu ormanı kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır. Gezmesi bir saat süren bu bahçede ziyaretçiler için çok güzel yapay şelale, yürüyüş yolları, pavilion, ve eko-fuar merkezi bulunmaktadır. Bambu ormanında akşam yürüyüşüne çıkmak isterseniz, akşam üzeri orman aydınlatılmaktadır.

2. Icheon seramik kasabası

Incheon, Güney Kore’nin seramik üretim merkezi olarak bilinmektedir. Şehirde ayrıca dünyanın ikinci büyük hafıza çipi üreticisi Hynix’in merkezi bulunmaktadır. Seramik kasabası olarak’ta tanınan, Seul’ün hemen dışında olan bu kasaba ülkenin en önemli seramik merkezi olarak bilinmektedir. Bu alanda faaliyet gösteren onlarca fırın ve 80 çömlek fabrikası Kore kültürel mirasının en önemli parçalarından birisidir. Joeson hanedanlığından bu yana neredeyse 500 yıldır geleneksel Kore seramiklerinin üretildiği bu kasaba, aynı zamanda joeson baekja seramiklerinin’de merkeziydi. Ziyaretçiler seramik üretim sürecini yakından gözleme ve doğrudan satın alabilme şansına sahipler. Ayrıca kasaba her yıl düzenlenen “ıncheon ceramics festival” ile’de oldukça gözdedir. Ve şunu söylemek isterim ki kasabanın pirinç yemekleri ise mutlaka denenmelidir.

3. Boseong kasabası

Boseong özellikle yeşil çayı ile bilinmekte olup kore’nin bağımsızlığının öncülerinden Philip Jaisohn (So Jae Pil)’in doğum yeridir. Dae dawon turist çay plantasyon’ u ile ünlü boseong kasabasında mart sonu ve nisan ayı başlarında, ilk çay yaprakları görünmeye başlar. Yamaçların görüntüsü kış aylarında’da harikadır. Ama yüzlerce yaşlı kadının elleriyle yeşil çay toplamasını izlemek bambaşka bir bir deneyimdir. Büyük çiftlikleri, gelenekleri ve uzun bir geçmişi ile birlikte boseong, japon işgali günlerinden beri bir çay plantasyonu alanıdır. En ünlüsü ise dae dawon turist çay plantasyonudur. Kasaba her mayıs ayında dahyangje çay festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Burada yeşil çayınızı içebilir, ve harika manzara eşliğinde yeşil çaylı noodle ve dondurmanın tadına bakabilirsiniz.

4. Gurim kasabası

Wolchulsan ulusal parkının hemen dışında yer alan, bu tarihsel küçük kasaba antik çömlekleri ve antikaların replikalarıyla ünlüdür. 2200 yıllık bir tarihe sahip olan doğal bir köydür. Büyük boyutu, hanok evleri, çeşitli tarihi hikayeleri, kişileri, doğal ve kültürel turizm kaynakları ile Güney Kore hayranlarının vazgeçilmezidir. Köy hoesajeong pavilion’u ve gukamsa tapınağı dahil olmak üzere 12 pavilion, birçok geleneksel ev, taş duvarlar ve eski meşe ağacı içerir. Wangin kiraz çiçeği festivali ve kasımpatı festivali her yıl birada yer almaktadır.

5. Bukchon hanok köyü

Eğer Joseon hanedanlığı döneminin atmosferini hissetmek istiyorsanız, bu köyü mutlaka ziyaret etmeniz şart demektir. Gyeongbokgung Sarayı yakınlarında bulunan köy, kurulduğundan bu yana aristokratlar (ve genellikle zengin insanlar) için popüler bir bölge haline gelmiştir .  Dilimizde adının Türkçe karşılığı olan “kuzey köyü” Bukchon Village’daki evlerin bir kısmı restoran ve çay evi olarak kullanılıyor. Dilerseniz sabah ilk iş burayı ziyaret edip keyifli bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz Bukchon Hanok Köyü , Gyeongbok Sarayı , Changdeok Sarayı   ve Jongmyo Kraliyet Tapınağı arasındaki bir tepenin üzerinde uzun bir geçmişi olan Seul’deki Kore geleneksel bir köydür . Geleneksel köy birçok sokaktan oluşur, hanok ve 600 yıllık bir kentsel çevre göstermek için korunmuştur. Gyeongbokgung ile Changdeokgung arasındaki alana kurulu Bukchon Hanok Village, Güney Kore sivil mimarisine ve meraklı gezginlerin yoğun ilgisini çekmektedir .

6. Lee hyo-seok kültür köyü

Lee hyo – seok kültür köyü yazar lee hyo – seok’un (Gasan) doğduğu ve büyüdüğü yerdir. Ayrıca yazarın köyü baz alarak yazdığı hikayesi karabuğday çiçek açtığında bugüne kadar’ki en ünlü Kore’li kısa hikayedir. 1990 yılında, köy kültür ve turizm bakanlığı tarafından “ilk ulusal kültür köyü” olarak belirlenmiştir. Ayrıca köy yazarın doğum evi, su değirmeni, chungjujip Gasan park, lee hyo – seok memorial hall ve karabuğday müzesine ev sahipliği yapıyor. Karabuğdayların çiçeklerini açması ile kar beyazı altında kalan alanların güzel manzarasının tadını çıkarabilir ve köyde ağustos ayı sonlarından erken Eylül ayına kadar yıllık lee hyo – seok kültür festivaline katılabilirsiniz.

7. Tongyeong

Tongyeong dünyaca ünlü klasik müzik bestecisi Isang yu’nun memleketidir. Aynı zamanda’da Kore yarımadası’nın Güney kenarında bulunan güzel bir liman kentidir. Kentin manzarasına baktığınızda çok fazla adadan oluşan, okyanus ve liman boyunca yer alan farklı yüksekliklerde binaların yayılmış olduğunu göreceksiniz. Tongyeong, bir İtalyan liman kenti olan napoliye’de benzetiliyor.

Bir önceki yazımız https://www.korehakkindahersey.com/guney-koredeki-plajlar/

Bu yazı ne kadar yardımcı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Bu gönderiyi yararlı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yayının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu yayını geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?