NTH Room Skandalı Nedir?

4
(4)

260.000 erkeğin girmiş olduğu NTH Room ve NTH Room skandalı nedir?

NTH Room Nedir?

Öncelikle Nth Room’un ne olduğundan bahsedelim. Telegram adlı uygulamada -bu uygulamayı takip etmesi diğer sohbet uygulamalarına göre daha zordur ve bulut sistemi üzerinde çalışır.- kurulmuş olan NTH Room adlı sohbet odası bir kaç odadan oluşuyor. Bu sohbet odasını kuran kişi “God God” adlı bir kişi ve ondam devralan kişi ise “Watchman” takma adını kullanıyor. Kore Polisi hala bu kişilerin peşinde. Gruba girmek için belli bir ücret ödeniyor ve bu ücret genellikle 200 dolar ve 1200 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Gruba ise sadece adminler mesaj gönderebiliyor.

NTH Room’u Skandala Çeviren Nedir?

Bu grubu skandala çeviren ve diğer odalardan olaya gelelim. 2019 Temmuz ayında “Baksa (doktor)” adlı bir admin acayip derecede popüler oluyor. Twitter’da aktif olan ve fuhuşa eğilimi olan kızlara (9-24 yaş) ulaşıp (hepsi böyle değil) onlara iş teklifi sunuyor ve “maaş yatırma” bahanesi ile kişisel bilgileri olan; kimlik bilgileri, banka hesap numarası, profil fotoğrafı gibi bir çok bilgiyi elde ediyor. Buraya kadar herşey dolandırıcılık ve bilgi hırsızlığı görünüyor ancak Baksa adlı admin bilgilerine sahip olduğu bu kızları sohbet grubuna atmak için cinsel içerikli videolar çekmelerini ve kendisine atmalarını istiyor. Kızlar yapmayacağını söylediği zaman ise onları aldığı bilgileri internete sızdırmak, aileleri ve canları ile tehtit ediyor. Grupta bu kızlara “Köle” diye hitap eden baksa şu zamana kadar 76 kadını mağdur etmiş ve 16 tanesi henüz reşit bile değil.

Baksa cinsel içerikli videolarda gruplara atmak üzere kızlardan bir korkunç ve iğrenç şeyler istiyor bazıları şunlar:

  • Meme uçlarını kesmeleri,
  • Erkek kardeşleri varsa onlarla cinsel ilişkiye girmeleri,
  • Bıçakla kendi vucütlarına “KÖLE” yazmaları,
  • Vajinalarına makas sokmaları,
  • Dışkı yemeleri,
  • Baksa’nın yolladığı kişilerin tecavüzüne uğramaları…

Kurban bir kız öğrenci şunları söylüyor: “İş aradıktan sonra grupta çevrimiçi oldum. Bana para ve telefon için söz verdi.”
Kız öğrencinin dediğine göre Baksa ondan, cinsel istismar videoları izlemesini ve fotoğrafını istemiş. Kurban en az 40 tane cinsel istismar videosu olduğunu da eklemiş ve şöyle devam etmiş.” Yüzüme, sesime, kişisel bilgilerime sahipti ona bırakacağımı söylediğimde bu bilgileri internete yayacağından korktum.”

8 tane olduğu bilinen n’inci odaların her birinde 3 ila 4 kızın videoları paylaşılıyor.

Baksan’ın gruba yazdığı bir mesaj

Baksan’ın Gerçek Kimliği ve Söyledikleri

Baksan adlı admin Kore polisi tarafından yakalandı ve kimliği açıklandı. 25 yaşında ve adı Cho Jo Bin. Üniversite arkadaşlarının dediğine göre çok başarılı bir öğrenciymiş ve onun böyle biri olacağını hiç tahmin etmezlermiş.

Cho Joo Bin televizyonda görüldüğünde 3 isimin 8 tane n’inci odada olduklarını iddia etti bu isimler; JTBC Başkanı Sohn Suk Hee, Kim Woong ve Yoon Jong Hyun. Ayrıca Koreaboo’nun yaptığı bir habere göre Cho ünlüler için çok fazla gizli kamera olduğunu söylemiş hatta 31 Ocak 2020 tarihinde Bomi (Apink) ve Shin Se Kyung’un odalarına gizli kameralar kurmaya çalışırken personeline yakalanmışlar. Bomi (Apink) ve Shin Se Kyung’un tek maruz kaldığı şey bu değil 2018 Eylül’de yurt dışında bir program çekerken odalarında gizli kamera bulundu ve Shin Se Kyung’un taşınabilir şarj cihazından da bir gizli kamera çıkmış.

Cho Jo Bin polis teşkilatından çıkarken muhabirlerin “Suçlamaları kabul ediyor musun?” sorusuna yanıt vermemiş ancak şunları söylemiş: “Benim yaptıklarımdan dolayı zarara uğrayan herkesten özür dilerim ve durdurulamayan bir şeytanı durdurduğunuz için teşekkür ediyorum.”

Polisin Açıklamaları ve Korelilerin Tepkisi

Kore Polis’inin açıkladığını göre 20 Mart tarihinde tutuklanan “Pacific Ocean” adlı baş adminlerden biri henüz 16 yaşında ve bu şahıs kendi adında bir odada açık, yasa dışı ve reşit olmayan görüntü dağıtımı yapıyor ve Wire adlı uygulamada da yasa dışı malzeme dağıtımından sorumluydu. Söylenene göre bu kişi Cho Joo Bin suçları duyurulduktan sonra polisi kendi aramış ve soruşturmaya yardım etmiş. Kore Polisi Baksan haricinde 13 kişiyi daha göz altına aldı.

Bir çok kişi umumi tuvaletler, soyunma odaları gibi yerlerde çekilen ve çevrimiçi olarak paylaşılan videolar için gereği yapılmadığını düşünüyor ve protesto düzenleniyor. Bu protestolara destek veren bir kaç ünlü isim de bulunuyor Baekhyun EXO, Chanyeol EXO, Ravi VIXX, Eric Nam, Jung Yong Hwa, Hyeri (Girls Day), Moon Ga Young ve diğer birçok sanatçı, Nth Room davasının tamamlanmasını desteklemek için çevrimiçi dilekçeler yükledi.

Bir çok kadın cezaların yeterince caydırıcı olmadığını düşünüyor ve mevcut yönetimi çokça artık harekete geçmelerini istedikleri için çağrıda bulundular.

(1)(2)(3)(4)

Bir önceki yazımız için tıkla

Bu yazı ne kadar yardımcı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Bu gönderiyi yararlı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yayının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu yayını geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?