Sewol Feribot Faciası

4.5
(2)

Sewol Feribot Faciası 16 Nisan 2020 tarihinde feribotun yan yatması sonucunda alabora olmasıyla meydana geldi.

Denizden çıkartılan Sewol Feribotu

Feribot 476 kişiden oluşan yolcu ve mürettebat ile liman kenti Incheon’dan Jeju Adası’na gidiyordu. 375 yolcu okul gezisinde olan 11. sınıf öğrencileriydi.

Sewol Feribot’u Nasıl Battı?

Tam nedenleri açıklanmamakta fakat gelen bilgilere göre feribot iskele tarafına yattığı için batmıştı. Feribotun batmasıyla ilgili bir çok teori ortaya atılmaktadır. Bir çok denizci ve uzman bunu feribottun keskin dönüş yapmasından dolayı feribotun iskele tarafına doğru yattığını düşünmekte.

Kurtulanların ifadelerinden bazıları şu şekilde “Gemi’de o an büyük bir gürültü duyuldu ve anonslar yapıldı.”, “Sanki karaya oturmuş gibi bir anda gemi durdu ortalık o an daha da karıştı kaos ortamı yaşandı.”, “Tavan ve zemin sanki yer değiştirmişti…”

O gün, feribot Kore saatine göre 08.55 – 08.58 civarında tehlike sinyali göndermişti. Saat 9.30’a yaklaştığında ise feribottun iskele tarafına doğru yatmaya başladığı bilgisi verildi. Saat 13.03’ü gösterdiği zaman artık feribot tamamen batmış ve gözle görülen bir parçası kalmamıştı. 90 dakika sonra hipotermiye girebilecekleri hesaplanan yolcuların asıl ölüm nedenin hipotermi olduğu söylendi.

Olay sonrasında bir çok mesajlaşma (ölen öğrenciler ve aileleri arasında) ortaya atıldı fakat Siber Terör Yanıt Merkezi bu mesajlaşmaların doğru olmadığını çünkü o gün öğle saatlerinden (olayın yaklaşık olarak yaşandığı saatler) 17 Nisan saat 10’a cep telefonlarının kullanılmadığını söyledi.

Kaptan Lee Jun Seok ve kıdemli mürettebat batan gemiyi terk etti ve yolcuları kaderleriyle baş başa bıraktı. 69 yaşındaki Lee 2014’te 36 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şirketin müdürü de yüksek ceza aldı. Felaketin bu kadar büyük olmasında yetkililerin kurtarma konusundaki çabalarının yetersiz kalması da etkili oldu. 304 kişi (çoğu öğrenci) bu faciada hayatını kaybetti. Hala 5 kişiye ulaşılabilinmiş değil ve Sewol feribotu geçtiğimiz yıllarda denizden çıkartıldı.

Kore’de Bu Olaydan Sonra Olanlar

İstifa: O zamanın başkanı Chung Hong-won feribot kazası sonrası, en az 188 kişinin öldüğünğn açıklandığı zaman hükümetine yöneltilen eleştirilerin ardından görevi bıraktı.

Şarkı ve Klipler: Sewol faciası adına bir çok şarkı, klip yapıldı veya kliplerde, şarkılarda olaya dair göndermeler bulunmaktaydı. Bir kaç şarkı ve klip şöyle:

Telefondan çıkan ses kaydı: Got7 Youngjae omuzuna bir kurdele dövmesi yaptırdı ve hayatını kaybeden bir öğrencinin telefonundan çıkan, kendini ses kaydına aldığı şarkıyı onun anısına coverladı.

Sewol Feribot Faciası yaşandığından bu güne 6 yıl geçmesine rağmen ailelerdeki acı halen devam etmekte ve bu facia sarı kurdeleler ile anılmaktadır.

Çocuğunun eşyaları dışarı çıkarılan bir anne

Çocuklarını, sevdiklerini kaybeden aile ve yakınlarına sabır diliyoruz.

KAYNAK: (1)(2)(3)

Bu yazı ne kadar yardımcı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Bu gönderiyi yararlı bulduğunuz gibi ...

Bizi sosyal medyada takip edin!

Bu yayının sizin için yararlı olmadığı için üzgünüz!

Bu yayını geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyleyin?